TOMÁŠ JAVŮREK


narozen 14. listopadu 2007

Motokárový závodník MS KART Prachatice

Závodní kariéra Tomáše Javůrka začala v listopadu 2017, kdy na oslavě svých desátých narozeniny zavítal do KART ARENY v Litomyšli. Zdánlivě jen zábavné, narozeninové kroužení na místním okruhu však zaujalo místního trenéra, který Tomášovi nabídl možnost trénovat a závodit  s týmem JARDAN TEAM.

Hned první sezona snad ani nemohla dopadnout lépe. Vždyť v roce 2018 stal vítězem mistrovství České republiky o pohár autoklubu. Ve stejném roce stál i na nejvyšším stupínku v moravském poháru!

Současná kariéra Tomáše Javůrka pokračuje od roku 2019 přímo s výrobcem motokár, s týmem MS KART Prachatice.  Od roku 2020 je Tomáš motokárovým závodníkem na ROTAX MAX JUNIOR a účastní se závodů Moravského poháru a Evropské zóny.

Mladý motokárista Javůrek: Hurá do nové káry a do silnější třídy


Motokárový závodník Tomáš Javůrek z Litomyšle má za sebou svoji první závodní sezonu v barvách týmu MS Kart Prachatice.
 

 Svitavský deník 14. ledna 2020

V roce 2018 o něm bylo na motokárových okruzích poprvé výrazně slyšet. V roce 2019 pokračoval v dobrých výkonech, a to i po přestupu do renomovaného týmu MS Kart Prachatice.

Litomyšlský motokárový závodník TOMÁŠ JAVŮREK se proháněl na tratích českého i slovenského mistrovství ve třídě Mini 60 a dokázal se rovnocenně měřit s konkurencí.

Na Slovensku skončil v celkové klasifikaci v TOP 10, v Česku těsně za ní, ale to pouze proto, že mu chyběly body z posledního podniku, kde poprvé zkoušel silnější třídu Rotax Max Junior. To je pro něho výzva pro letošní rok.

NA VODĚ JAKO DOMA

Asi svůj nejlepší závod odjel Tomáš v rámci slovenského šampionátu v Kécskemétu v Maďarsku. „Startoval okolo desátého místa, ale po prvním kole přijel první. Ve třetím mu zhasla kára, celé pole proletělo kolem, byla tam mezera prakticky přes cílovou rovinku. Tomáš však všechny dojel, začal je předjíždět a závod dokončil jako druhý, když mu chybělo možná ještě jedno kolo, aby vyhrál,“ popisuje otec mladého závodníka Pavel Javůrek, co jeho syn na dráze předvedl.

Tomášovi se dařilo hlavně v „mokrých“ závodech. Na vodě mu to šlo tak dobře, že si společně s jedním týmovým kolegou dokonce vysloužili přezdívku „Vodní démoni“. V roce 2019 absolvoval dvanáctiletý talent se svým týmem třináct závodních víkendů a obdobná porce ho čeká rovněž letos. „Musím přiznat, že obdivuji, co všechno kluci vydrží, a to i ti nejmenší, protože je to skutečně velmi náročné,“ dodal Pavel Javůrek.

VŠECHNO BUDE JINÉ

Jak už bylo řečeno, pro letošní rok postoupil Tomáš Javůrek do silnější třídy Rotax Max Junior. Ta se ale v českém mistrovství nejezdí, tím pádem ho čekají závody na Slovensku a také v rámci evropské zóny. Poprvé v ostrých jízdách si svoji novou techniku otestoval na podzim v rakouském Brucku. Jaká to pro něho byla zkušenost?

„Musím si teprve zvykat, jak se s károu jezdí. V prvních jízdách jsem si ji jen osahal, zkoušel, jak jede, jak zatáčí, ale postupně jsem se začal držet ostatních závodníků. Byl jsem nejmladší v kategorii, kde jelo osmnáct jezdců,“ vysvětlil Tomáš Javůrek. Při premiéře bral sedmé a osmé místo ve finálových rozjížďkách, v superfinále dojel třináctý a celkově byl devátý.

„Teď v zimě se soustředím hlavně na posilování, abych zvládl silnější káru a mohl v Evropě vůbec závodit. Kromě toho jezdím jednou týdně v litomyšlské aréně, od ledna to je častěji,“ řekl Tomáš Javůrek. Poctivá zimní dřina je potřeba, jelikož v evropských kláních, jichž se zúčastní (první jede v březnu v Itálii), se na startu kvalifikace objeví třeba stovka pilotů a do závodu se jich pouští sotva polovina.

PERFEKTNÍ SPOLUPRÁCE

V týmu MS Kart našli Javůrkovi vynikající zázemí jak po stránce techniky, tak díky výborné partě lidí. „Takhle má fungovat tým. Jeden pomůže druhému, komunikace mezi jezdci, trenéry i mechaniky je bezvadná, a to jsou v týmu jezdci, kteří startovali na světovém finále. Zkušení poradí mladším, před závodem dostane každý z jezdců rady, co a jak má dělat na trati. Všem lidem v týmu patří poděkování,“ chválil Pavel Javůrek.

Motokárový sport není laciný špás, to je holý fakt. „Samozřejmě je to finančně nákladné, tím spíše v Evropě. Jsme proto vděčni za každou sponzorskou pomoc,“ netají se. Výbava jezdce (kombinéza, helma, boty, rukavice atd.), k tomu nemalé startovné na závodech, to všechno je spolehlivým „žroutem“ peněz.

Zdroj: https://svitavsky.denik.cz/ostatni_region/mlady-motokarista-javurek-hura-do-nove-kary-a-do-silnejsi-tridy-20200114.html

Napsali o nás

Úchvatný start kariéry: dvanáct závodů a devětkrát na „bedně“!

Litomyšl – Mladý litomyšlský motokárista Tomáš Javůrek vtrhnul do světa rychlých kol jako velká voda. Poprvé sedl do káry v ostrých závodech a sbíral poháry.

To je ale panečku sbírka. Tomáš Javůrek a jeho trofeje z první soutěžní sezony. | Foto: archiv závodníka

Líhní nadějných závodníků na motorkách je zdejší Kart aréna. Trénuje v ní řada talentovaných jezdců a jedním z nich je jedenáctiletý TOMÁŠ JAVŮREK. Sezona 2018 pro něho byla premiérovou v životě a na jejím konci se stal vítězem dvou prestižních seriálů – Poháru Autoklubu ČR a Moravského poháru – obou ve třídě Mini 60.

A to prosím karting poprvé vyzkoušel o svých desátých narozeninách, takže k jeho výkonům nelze říci snad vůbec nic jiného než – rok snů.

„Před mým prvním závodem v Třinci mi trenér řekl, že bude spokojen, když nedostanu kolo. A já dojel celkově sedmý, ve své kategorii jsem byl druhý a odvezl si pohár,“ usmívá se mladý závodník. Z dvanácti podniků (po šesti v každém ze zmíněných seriálů) stál na „bedně“ devětkrát, objížděl přitom nejenom české, ale i rakouské, slovenské a německé tratě. A nelze zapomenout, že jeho největším konkurentem v obou soutěžích byl další Litomyšlák Samuel Matějka.

Samozřejmě, že Tomáš by na motokárovou kariéru nemohl pomýšlet bez podpory rodiny. Táta Pavel s ním objíždí tréninky i závody. „Nasadili jsme si laťku vysoko,“ uznává. V současně době je rodinný tým v plné přípravě na novou sezonu. „Pravidelně cvičíme, chodíme jezdit dvakrát nebo třikrát týdně do litomyšlské arény, kde nám vycházejí vstříc, ale budeme se muset vydat i do jiných hal,“ řekl Pavel Javůrek.

Letos čeká na Tomáše velká změna, protože opouští barvy Jardan Karting Klubu a nově bude jezdit na MS Kart Prachatice, kde tedy pozná zcela nové zázemí a techniku. „Nebudu závodit v Poháru Autoklubu, ale ve velkém mistrovství republiky. Tam už jsou daleko silnější jezdci, takže nebude jednoduché zopakovat loňské výsledky, ale chtěl bych se aspoň jednou dostat na stupně vítězů. Ale vím, že bude těžké se dostat i do nejlepší desítky,“ přemýšlí motokárista, který ví, co to je řítit se po okruhu stokilometrovou rychlostí.

„S minulou sezonou jsem moc spokojen, dařilo se mi, jezdilo se mi dobře, dojížděl jsem na předních místech a chtěl bych moc poděkovat všem lidem, kteří mi pomáhají,“ říká Tomáš Javůrek.

A co na jeho závodění říká škola? „I tam posíláme poděkování, konkrétně na I. základní školu v Litomyšli, kde Tomáše uvolňují. Absence tam jsou, protože na závody často vyjíždíme ve středu nebo ve čtvrtek,“ dodal Pavel Javůrek.

Nová sezona začne pro jeho syna na konci měsíce března na Moravském poháru v Brucku.  (svitavský deník, 14. ledna 2019)

https://svitavsky.denik.cz/ostatni_region/uchvatny-start-kariery-dvanact-zavodu-a-devetkrat-na-bedne-20190114.html

Děkujeme našim partnerům


logo logo logo logo logo logo logo logologoMarketing v Litomyšli